Špecifikácia
- Dostupnosť: skladom 5 ks
- Dostupnosť: skladom 2 ksTento tovar máme priamo skladom v počte 2 ks a v tomto množstve ho môžeme hneď odoslať. Je možné objednať aj viac kusov, tie by sme mali skladom do 6-10 dní od objednania.
- Dostupnosť: do 6-10 dní od objednania
- Dostupnosť: skladom 2 ksTento tovar máme priamo skladom v počte 2 ks a v tomto množstve ho môžeme hneď odoslať. Je možné objednať aj viac kusov, tie by sme mali skladom do 6-10 dní od objednania.
- Dostupnosť: do 6-10 dní od objednania
- Dostupnosť: skladom 1 ksTento tovar máme priamo skladom v počte 1 ks a v tomto množstve ho môžeme hneď odoslať. Je možné objednať aj viac kusov, tie by sme mali skladom do 6-10 dní od objednania.
Ku každému nákupu si budete môcť vybrať malý darček zadarmo. Nad 20 € a 80 € si budete môcť vybrať aj z drahších darčekov. Viac...
Určenie: Pre mužov
Zoskoky padákom - dnes bežný šport mal v čase svojho vzniku úplne inú úlohu. Prvý zoskok pomocou padáku z lietadla sa uskutočnil v roku 1918, len rok potom, čo môj pradedo Antonio Cameron dostal zásah na palube lietadla Sopwith Camel, keď v prvej svetovej vojne v radoch britského kráľovského letectva bránil svoju vlasť. Vtedy sa Talian Alessandro Tandura v rámci vojenskej akcie v severnom Taliansku dostal za front práve vďaka nočnému zoskoku padákom a mohol vykonať špionáž.
Keď sa potom rozšírilo motorové lietanie, viedlo to aj k rozvoju parašutizmu. V druhej svetovej vojne už bol bežným nástrojom nielen pri záchrane zostrelených letcov, ale aj prostriedkom dopravy zásob a vojská do tyla nepriateľa. V povojnovej eufórii sa potom stal parašutizmus obľúbeným športom. A je ním aj dnes. Aj ja, ďalší z rodu Camerona, ktorý prepadol lietanie, si ho užívam.
Dnešné padáky už samozrejme vyzerajú inak, než v drevných dobách tohto športu. Vtedy to pri pohľade na hromadný zoskok vyzeralo, ako by z útrob lietadla vyletela hrsť semienok púpavy, ktorá sa pomaly znášajú k zemi. Vrchlík dnešného padáku má úplne iný tvar a vôbec celý padák je zložité zariadenie, ktoré má za úlohu dopraviť parašutistu bezpečne na zem z obrovskej výšky - od 700 do 4 000 metrov. A aké to je vrhnúť sa do vzdušnej priepasti? Neopísateľné. Pri svojom prvom zoskoku som pri pohľade nadol bojoval s atavistické hrôzou. Nepomohlo mi, že v kabíne nás bolo niekoľko, ktorí sme mali byť "zasvätení". V tú chvíľu som bol so svojím strachom sám. Dvere lietadla sa otvorili a mňa sa nedostával dych. Aby som si dodal odvahy, začal som si spievať, ale burácajúci vietor mi bral slová od úst. Zavrel som oči a skočil ...
Ako vidíte, prežil som nielen svoj prvý zoskok, ale aj nespočetné množstvo ďalších. Ale ako sa zoskoky stávali rutinou, posadla ma túžba po väčšom adrenalínu. A našiel som ho, dokonca poriadnu dávku, ktorú moji rodičia stále nejako nemôžu stráviť. Úprimne - nečudujem sa im. B.A.S.E jumping je naozaj riskantné šport.
Začnem vysvetlením skratky B.A.S.E: B ako Buildings, teda budovy. A ako Antenna Towers, televízne veže. S ako Spans, mostné oblúky. E ako Earth - krajina, jej útesy a skaliská. To všetko sú miesta, odkiaľ sa ľudia vrhajú dole v špeciálnom obleku, ktorý im umožní nejakú dobu letieť voľným priestorom rovnako, ako sa v ňom pohybujú vtáky. Ako dlho si môžete voľný let užívať, záleží na tom, z ako vysokého miesta ste skočili. Vysoké skalné útesy ponúkajú dlhšiu rokov voľným pádom, veže či mostné oblúky vyžadujú okamžitú akciu - po zoskoku je treba ihneď otvoriť padák, aby na krátku vzdialenosť stihol rýchlosť vášho pádu zbrzdiť na únosnú mieru. Malé zaváhanie môže mať fatálne následky. Zem sa blíži šialenou rýchlosťou a náraz by bol samozrejme smrtiaci. Ale padák, ako každá technika, môže zlyhať, a potom je to len na vás, vašej duchaprítomnosti a hlavne skúsenostiach. Môžete sa zachrániť, ale aj zomrieť. Aj preto je v mnohých krajinách tento šport zakázaný a tam, kde je povolený, ho môžu prevádzkovať len ľudia, ktorí majú za sebou mnoho desiatok klasických zoskokov padákom.
Ja a môj priateľ Ben, ktorý ma k B.A.S.E jumpingu priviedol, ich máme. Napriek tomu, alebo možno práve preto, nám zakaždým dochádza, že môžeme za fascinujúci zážitok zaplatiť najvyššiu daň. Veže a mosty nechávame iným a skáčeme zo skalných útesov - tak ako tí, ktorí sa ako prvý na svete spustili voľným pádom z útesu El Capitan v americkom národnom parku Yosemite, dnešný Mekky amerických fanúšikov B.A.S.E. jumpingu. Ak chcete patriť medzi ich nasledovníkmi tak, ako my, poďte do toho. Ale pracujte na sebe. K okamihu, kedy krúžite nad krajinou ako vták - rovnako voľný a rovnako slobodný - vedie dlhá cesta. Bolo by fajn, keby ste na rozdiel od bájneho Ikara po každom lete bezpečne pristáli na zemi.