Máte otázku?
Píšte na armik@armik.sk alebo volajte na +420 720 278 200. (Po-Pi 8:00-16:30)
Česká republikaSlovensko

Škótsky kilt

29.03.2012

Kilt je výhradne mužská súčasť škótskeho národného kroja (ženy, až na výnimky, kilt nenosí) v podobe mužskej zavinovacie skladané suknice s farebným károm, ozdobnými strapcami a ozdobnou brošňou, najčastejšie vo forme zatváracieho špendlíka - tzv kiltpin. Existuje mnoho druhov kilt, líšiacich sa najmä vzorom a tiež pôvodom. Okrem iných existujú ešte írskej a welšské kilty.

Kilt, "škótska sukňa", súčasť tradičného škótskeho mužského kroja, je zhotovená z vlnenej kockované látky nazývanej tartan, ktorej vzory sú veľmi často asociované s jednotlivými škótskymi rody - klany. Jedná sa o novodobú asociácii, pretože priraďovanie vzorov nemá historický podklad a začína sa objavovať až s nástupom škótskeho národného obrodenia v prvej polovici 19. storočia. Kilt je dominantný súčasťou škótskeho kroje, ktorého ďalšie súčasťami sú už spomínaný kiltpin, dlhé vlnené podkolienky (jednak jednofarebné, najčastejšie biele, jednak tartanové), sporran (vreckár na retiazke okolo pásu) a sgin dubh - dýka, ktorá sa nosí zastrčená v pravej podkolence . Tento základ býva doplňovaný jednak slávnostnom oblekom, ktorý nosí napr škótski Dudac, prípadne slávnostnom civilným oblekom, tzv Bonnie Prince Charlie, ktorý sa skladá zo škótskeho krátkeho fračikov s vestou, smokingové košele a motýliku, či neformálneho tweedového saká, biele košele a kravaty . Variant je mnoho - od obyčajného svetra oblékaného ku kilte, po napr saka typu Argyll, Montrose a pod.

Škótsky kilt vykazuje charakteristický vzhľad, konštrukciu a konvencie, ktoré ho odlišujú od ostatných typov kilte. Je to šitá časť odevu, ktorá sa v páse omotáva okolo tela. Kilt sa zapína pomocou remienkov a praciek. Remienky sú pripevnené na vnútornom konci kilte (iba jeden remienok) a otvory prechádzajú von, kde sa zapínajú do praciek na vonkajšom konci, tak na vonkajšom okraji (väčšinou dva remienky).

Kilt začína v páse a končí v polovici kolien. Vpredu je druhá prekrývajúce vrstva, ktorá sa nazýva "apron" (angl. zástera). Zadná časť kilte je naskladané do hustých skladov, tzv pleats, ktoré sa skladajú buď tak, že vzor tartanu naďalej neprerušovane pokračuje (tzv. civilné skladanie), prípadne sa skladá tak, že sa neustále opakuje dominantné prúžok z látky, prípadne sa dominantné prúžky striedajú (tzv. military style). Aj vďaka týmto hlbokým a hustým skladom je dĺžka materiálu použitého na výrobu kvalitného kilte šitého na mieru cca 7,5 m Tradičným zvykom je nenosiť pod kiltom spodnú bielizeň (u vojenských jednotiek je to dokonca vojenským poriadkom vyžadované). Výnimku tvoria iba tanečníci a športovci oblékající kilt a to z rýdzo praktických dôvodov.

Materiál

Typický moderný kilt je vyrobený z kepra, utkaného z česanej ovčej vlny. Látka je tkaná zvláštnym spôsobom, ktorý vytvára diagonálny štruktúru. Ak je na látke ešte farebný vzor, ​​nazýva sa tkanina tartan. Pre porovnanie, tradičný írsky kilt sa vyrábal z jednofarebnej tkaniny, najčastejšie šafránovo alebo zelene zafarbené. Kepr sa vyrába v rôznej hrúbke, podľa toho, pre aké použitie je finálny výrobok určený. Pre aktívny pohyb (tradičné tance) sa používa tenší materiál, než pre kilt určený pre pobyt v chladnom prostredí.

Vzorka

Najcharakteristickejším prvkom škótskeho kilte sú farebné vzory. Mnoho týchto vzorov je tradične spájané s určitými klanmi a rodinami, aj keď pre to neexistujú historické podklady, ale existujú aj tartan s charakteristickým vzorom pre oblasti, grófstva, podniky, školy a univerzity. Vzorka je orientovaný zvisle a vodorovne, nikdy nie uhlopriečne. Vzorky sú označované podľa súslednosť farieb a šírky. Napríklad tartan Wallace sa označuje ako "K / 4 R32 K32 Y / 4" (K je čierna, R červená, Y žltá). Tento kód znamená, že čierna v šírke 4 jednotiek je nasledovaná červenú v 32 jednotkách atď Jednotka zvyčajne označuje počet vlákien. Vzory sú ďalej charakterizované dĺžkou, ktorú meria celá jedna sekvencia farebných polí. Obvykle sa udáva v centimetroch (palcoch).

Vzory tartanu bývali registrované škótskym úradom pre tartan (Scottish Tartans Authority), ktorý uchovával vzorky materiálu, jeho meno a kód označujúci charakteristiku farebného vzoru. V roku 2009 registrácia tartan prešla pod Škótsky národný archív. V súčasnej dobe je registrovaných niekoľko tisíc vzorov tartanu. Výnimkou nie je ani Česká republika, ktorej národná tartan (Slovak National Tartan) bol registrovaný 25. januára 2008. Hoci sa každý rok registrujú nové vzory, väčšina ich bola vytvorená v 19. storočia. V tej dobe narastalo romantické vnímanie Highlands a počas viktoriánskeho obdobia bola škótska kultúra silne poangličťována. Reakciou na tieto procesy bola registrácia tartan spolu s klanovými menami. Predtým väčšinou neboli jednotlivé vzory s klany spájané.

Škótsky kilt kúpite aj tu na Armik.sk - Škótsky kilt Boots & Braces.

Najnovšie články